2024. április 20., szombat

UJ HONLAP BANNER 250 100

IMG 133720-webSzűk fél évszázaddal ezelőtt a kor igényeit az építőipar a vasbeton panel lakótelepek gyors megteremtésével próbálta kielégíteni. Az 1970-80-as évek műszaki színvonalán készült épületek technológiai szempontból már elavultak, emiatt felújításra szorulnak. Ehhez - az akkori előírásokhoz képest ma jelentősen szigorúbb energetikai követelmények teljesítése érdekében - a lakótelepek technológiai „feljavítása" mellett - az építészeti tervezés és a költségvetés összeállítása során az energetikai korszerűsítési igényeket is szem előtt kell tartani.

A szigetelési technológia fejlődésének és az egyre szigorodó előírásoknak köszönhetően még az utolsó évtizeden belül is nagy különbségekkel szembesülhetünk a kivitelezés során. A szigetelési vastagságok növekedése és a tűzvédelmi előírások tekintetében is nagy változásokat tapasztalhatunk.

Az utóbbi szempont kapcsán a homlokzati tűzterjedés elleni védelemmel szeretnénk most részletesebben foglalkozni. Konkrét példát egy gazdagréti, nagy lakásszámmal rendelkező, több lépcsőházas, tízemeletes panel házsor hőszigetelése szolgáltat.

Az épületre utólagos, úgynevezett kontakt homlokzati hőszigetelő rendszer kerül, EPS hőszigetelő maggal. A homlokzati hőszigetelő rendszerek kialakításáról az ETAG 004 európai irányelv rendelkezik. Tűzvédelmi osztályukat az MSZ EN 13501-1 szerint lehet meghatározni.

A homlokzati tűzterjedés elleni védelem további követelményeit, a hőszigetelő rendszerek kialakítására vonatkozóan az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet VI. fejezetének 9. pontjában a 24-26. § taglalja.

IMG 133703-webAz éghető anyagú hőszigeteléssel készülő homlokzati hőszigetelő rendszerekben - bizonyos körülmények fennállása – pl. magasépületek esetén - az OTSZ által előírt, nem éghető anyagú (nem tűzveszélyes) sávokat kell létrehozni. A hivatkozott épületen a nem nyílásos külső térelhatároló falakon alkalmazott „E" tűzvédelmi osztályú polisztirol hőszigetelő mag vastagsága nagyobb, mint 10 cm, emiatt az előírások alapján szintén be kellett építeni a legalább 20 cm szélességű tűzvédelmi célú sávokat. Az A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú hőszigetelő anyagból készült sávok kialakításához min. 90 kg/m3 testsűrűségű kőzetgyapotot kell használni, az általános homlokzati felületen alkalmazott hőszigetelő anyag helyett, és azzal legalább azonos vastagságban.

Szintén a példánknál maradva, nyílásos falak esetén az A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú hőszigetelő anyagból készült tűzvédelmi célú sáv a homlokzati nyílások felett kétféle módon alakítható ki.

A nyílások felett nem folyamatosan elhelyezett tűzvédelmi sávok esetében a homlokzati nyílás alapszerkezetének két szélén a sávot legalább 30 cm hosszban mindkét oldalon túl kell lógatni.

A sáv megszakítás nélkül végighúzódóan is készülhet, azzal a feltétellel, ha a homlokzati nyílás alapszerkezetének felső és a felette lévő, tűzvédelmi célú sáv alsó éle közötti távolság legfeljebb 50 cm (ide kerülhetnek pl. a redőnyszekrények), és a sáv kialakítására szintenként kerül sor.

 

További információ: www.knaufinsulation.hu

 

 

Forrás: Knauf Insulation

 

 

Eseménynaptár

április 2024
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Keresés

banner kne 180 240

mehi-banner-media 120x240

Partnereink

EVOSZ-logo

measzlogo fb

 

 

logo rigips-w 

proidea-logo-fb

VarepitoPalyazat logo-web

 

 

bme logo-kicsi

 

Ybl-logo-kicsi

  mapasz-logo-web

 

zeosz-logo-webebsz logo 2

 

 

 HuGBC LOGO kicsi

 

TEGY-web

 Burkolattechnika-egyesulet-logo-web

 Hazicincer logo

    Kivet-logo-web

 

 

 

 

Construmalogo-web

  emsz-logo-web180

mti hirfelhasznalo

 

dimag logofinal-web

 
 
 observer logo-web